Historie obce Kaly


Kaple sv. Máří Magdalény na Kalech


Obec se rozkládá v Hornosvratecké vrchovině v přírodním parku Svratecká hornatina, přibližně 6 kilometrů severozápadně od Tišnova. Od roku 1952 patří k obci Kaly i vesnice Zahrada, která dříve náležela obci Štěpánovice. Žije zde více jak 270 obyvatel.


První písemná zmínka o obci pochází z roku 1386.
Dominantou obce je kaple svaté Maří Magdalény z roku 1883, která stojí uprostřed obce, přibližně na místě staré zvoničky z roku 1834. V roce 1994 byla kaple opravena. Hned vedle kaple je umístěn pomník padlých v 1. světové válce z nedvědického mramoru, kamenosochaře Jakeše z Černvíra, se jmény 7 obětí. Byl postaven na náklady občanů z Kalů. Mramorový kříž vedle kaple věnovala obec v roce 1935. Na severním okraji vsi u polní cesty nalezneme nedatovaný litinový kříž, další kříž se nachází u hlavní silnice ve směru na Tišnov. Je z mramoru, datován rokem 1902.


U obce Kaly se nacházejí dvě dřevěné rozhledny - Babylon a Křivoš, postavené kolem roku 2005. Celková výška Babylonu je kolem 6 m, celková výška Křivoše je kolem 7 m, celoročně volně přístupné.